Aktualności


Z życia świetlicy
21.06.2024

Czerwcowe dni w naszej świetlicy upływały pod znakiem wielu imprez i radosnych chwil.

 

Z okazji Dnia Dziecka uczestniczyliśmy w festynie zorganizowanym dla naszych uczniów. Mieliśmy możliwość obejrzenia niezwykłego występu iluzjonisty, konstruować budowle w klocko-sferze, przeobrażać się w różne postacie poprzez kolorowe makijaże i tatuaże, oglądać bańki mydlane, tańczyć i skakać na zamku dmuchanym oraz korzystać z wiele innych atrakcji.


Ponadto w naszej świetlicy organizowany był konkurs ,,Zabawka Sensoryczna”. Otrzymaliśmy ciekawe prace które wykorzystywaliśmy do wspólnych zabaw z uczniami.

Popołudniami wykorzystywaliśmy słoneczną pogodę do wspólnych gier i zabaw na świeżym powietrzu. Rysowaliśmy kredą marzenia wakacyjne, bawiliśmy się w piasku budując zamki, jak na plaży oraz integrowaliśmy się podczas wielu różnych aktywności.
Udekorowaliśmy nasze sale pięknymi wakacyjnymi obrazkami i gazetkami, aby poczuć klimat zbliżających się wakacji i choć myślami przenieść się na chwilę nad morze. Rozmawialiśmy o tym jak zachowywać się w różnych sytuacjach, aby bezpiecznie spędzić wakacje. Odbyło się także spotkanie ze Strażą Miejską.


W ubiegłym tygodniu w naszej świetlicy odbył się Tydzień Zmysłów, podczas którego uczniowie mieli okazję poznawać, doświadczać i rozwijać swoje zmysły. Rozpoznawaliśmy i różnicowaliśmy przedmioty za pomocą dotyku, chodziliśmy po ścieżce sensorycznej oraz stymulowaliśmy zmysł dotyku masami sensorycznymi. Ćwiczyliśmy percepcję wzrokową i koordynację wzrokowo-ruchową podczas wielu angażujących wzrok aktywności. Poszukiwaliśmy ukryte zapachy, rozpoznawaliśmy i określaliśmy je, jak również próbowaliśmy i smakowaliśmy pyszne produkty. Ponadto rozwijaliśmy umiejętności słuchowe podczas zadań słuchowo-ruchowych, a także świetnie się bawiliśmy podczas różnych ćwiczeń przedsionkowo-proprioceptywnych.

 

I tak, w poniedziałek nasi uczniowie mieli możliwość doświadczać ze zmysłem dotyku, przypomnieć sobie o jego funkcjach i znaczeniu, przejść po naturalnej ścieżce sensorycznej, która pobudziła ich receptory na stopach. Rozpoznawanie i określanie przedmiotów bez kontroli wzroku, ukrytych w worku skarbów, przysporzyło im wiele niespodzianek. Uczniowie grali także w memory dotykowe szukając takich samych struktur. Naturalne i pachnące masy sensory dostarczyły im przyjemnych wrażeń dotykowych, a masaż różnofakturowymi masażerami, przyniósł relaks i odprężenie po zajęciach szkolnych.

We wtorek uczniowie przekonali się jak ważny jest zmysł wzroku w naszym życiu.Doświadczyli widzenia w mroku i półmroku. Wykonywali różne ćwiczenia rozwijajace koordynację wzrokowo-ruchową. Poszukiwali różnic na obrazkach oraz znajdywali pary postaci I ich cieni. Na koniec samodzielnie wykonali butelki sensoryczne stymulujące zmysł wzroku.

Środa była w naszej świetlicy przestrzenią doświadczeń węchowych i smakowych. Poszukiwania ukrytych zapachów, wąchanie i ich rozpoznawanie było nie lada wyzwaniem dla naszych uczestników. Z określaniem i przyporządkowywaniem produktów smakowych poradzili sobie za to bezbłędnie. Ze wszystkich kwaśnych, słonych i gorzkich produktów wszystkim najbardziej smakował słodki dżem truskawkowy i banan.

Czwartek w starszej świetlicy stymulowaliśmy zmysł słuchu. Nasi uczniowie przekonali się jak wiele dźwięków nas otacza w panującej ciszy. Szukali i lokalizowali skąd pochodzi dźwięk, rozpoznawali różne brzmienia i głosy. Ćwiczyli percepcję i uwagę podczas wielu zabaw ruchowo - słuchowych.

W piątek uczniowie wykonywali różne ćwiczenia stymulujące przedsionek i propriocepcje.

 

Po całym roku wielu wyzwań, czeka nas odpoczynek. Wszystkim życzymy słonecznych, pełnych radości wakacji!
 

« powrót


Z życia świetlicy czerwiec (1)
Z życia świetlicy czerwiec (2)