Aktualności


Zakończenie projektu "Ponadnarodowa mobilność uczniów" finansowanego z EFS
4.01.2022
Projekt „Ogród sensoryczny - barwa, smak i zapach” realizowany był w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2 w Krakowie z uczniami Szkoły Przysposabiającej do Pracy od 2019roku. W projekcie zrealizowano dwie mobilności – jedna w 2019r. do Chroustovic w Czechach, a druga w 2021r. do Nova Ves nad Żitavou na Słowacji.
 
 
W trakcie mobilności do Czech i na Słowację uczniowie kształcili kompetencje kluczowe, osobiste i społeczne. Beneficjenci projektu podczas mobilności codziennie wraz z uczniami szkół partnerskich brali udział w zajęciach praktycznych z kucharstwa, cukiernictwa, ogrodnictwa i w licznych wycieczkach dydaktycznych. Poznawali kulturę danego kraju i regionu. Doskonalili swoje umiejętności praktyczne i nabywali nowe umiejętności na zajęciach ze sporządzania potraw, wypieku różnego rodzaju ciast i wyrobów cukierniczych. Brali udział w zajęciach z ogrodnictwa i florystyki.
Pracowali z kolegami z Czech i Słowacji w ogrodzie przy zbiorze owoców i warzyw, na polu przy likwidacji plantacji kapusty, w tunelu, w szklarni i na grządkach z ziołami. Uczyli się zbierać warzywa, owoce, zioła, a także zabezpieczać płody rolne na zimę poprzez przetwarzanie, przechowywanie w chłodni oraz suszenie. Nabyte doświadczenia pozwolą uczniom podnieść swoje umiejętności i łatwiej odnaleźć się w rzeczywistych warunkach w przyszłej pracy.
 
Beneficjenci uczestniczyli w licznych wyjazdach i wycieczkach edukacyjnych. Uczniowie polscy wraz z kolegami z Czech i Słowacji zwiedzali miasta partnerskie i ich okolice. Nastąpiła integracja uczniów poprzez wspólne poznawanie kultury ich regionu, wspólne ćwiczenia na zajęciach praktycznych, śpiew i taniec. W każdej z mobilności odbyło się kilka wycieczek dydaktycznych do Pragi, Kopidlna, Horic, Nitry, Złote Morawce, Topolczanki. Uczniowie poznali historię każdego z tych miejsc oraz najważniejsze zabytki.

W Pradze odwiedziliśmy szkołę specjalną kształcącą młodzież w zawodzie kucharz, cukiernik
i sprzedawca. Mieliśmy możliwość zapoznania się z zawodami i modułami kształcenia w tej szkole. Zapoznaliśmy się z nowoczesną bazą dydaktyczną i warsztatową. Obserwowaliśmy zajęcia praktyczne uczniów. Spożywaliśmy prawdziwy czeski obiad - polewka czosnkowa
z grzankami i szynką, knedliczki ziemniaczane z mięsem i szpinakiem. Na koniec nasi uczniowie samodzielnie robili cukiernicze zakupy w sklepiku szkolnym prowadzonym przez uczniów.
Zwiedziliśmy ogród botaniczny w Pradze i Arboretum w Mlyn’anach na Słowacji. Młodzież zapoznała się z florą z różnych zakątków świata np. była część azjatycka, japońska, amerykańska i śródziemnomorska. Mogliśmy podziwiać różne gatunki róż zebrane w ogrodzie różanym, pięknie wybarwione liście drzew i krzewów, owoce roślin ozdobnych.

Uczniowie mieli możliwość rozwijać i doskonalić umiejętności językowe, dbać o własne zdrowie, samodzielnie dokonywać swoich wyborów i przewidywać konsekwencje swoich działań. Opracowali zbiór przepisów potraw czeskich, słowackich i polskich. Fotografowali kwiaty i zioła które rosły w otoczeniu placówek, w szklarni i które znajdują zastosowanie w kuchni. Na zajęciach w kuchni, cukierni i w ogrodzie doskonalili kompetencje matematyczne, przyrodnicze i uczyli się przedsiębiorczości. Uczniowie pomagali zrywać owoce i warzywa, liczyć, ważyć i pakować. Pracowali w grupie międzynarodowej na zajęciach z gotowania i cukiernictwa. Sami przygotowywali składniki, odmierzali odpowiednią ilość produktów, dodawali, mieszali i wykonywali wspólnie potrawy.

Udział w projekcie przyczynił się do wyrównania różnych braków, dysproporcji, pokonywania nieśmiałości i własnych słabości. Umożliwił uczniom niepełnosprawnym zdobywanie praktycznych umiejętności, rozwijanie umiejętności językowychi interpersonalnych. Był szansą na oswojenie się z nowym środowiskiem obcojęzycznym i umożliwił budowanie nowych relacji koleżeńskich opartych na poszanowaniu innych kultur i wartości. Dostarczył wielu możliwości na rozwijanie w uczniach postawy ciekawości, otwartości i poszanowania innych.
 
Efektem naszych mobilności będzie stworzenie ogrodu sensorycznego na terenach zielonych ośrodka w następnym roku szkolnym. Pozwoli to uczniom zastosować i doskonalić nabyte umiejętności praktyczne. Nasadzone warzywa, kwiaty i zioła znajdą zastosowanie i wykorzystanie w różnych postaciach na zajęciach. Miejsce to jeszcze bardziej uatrakcyjni prowadzenie zajęć z przysposobienia do pracy i funkcjonowania osobistego i społecznego oraz stanie się miejscem relaksu wśród kolorów, smaków i zapachu.
12 listopada 2022r.
 

 
« powrót


Wyjazd na Słowację w ramach projektu "Ponadnarodowa mobilność uczniów" finansowanym z EFS