Aktualności


Spacerkiem przez Kraków (ciąg dalszy)
30.05.2016
Grupa VI Internatu kontynuuje cykl zajęć edukacyjno-kulturalnych
pod nazwą „Spacerkiem przez Kraków”, który rozpoczął się we wrześniu tego roku szkolnego.
W naszej „rundzie wiosennej” byliśmy w Małopolskim Ogrodzie Sztuki na wystawie fotograficznej Joanny Bąk i Tomasza Sikory pod nazwą „Legendnik”, która została zainspirowana światem dziecięcej wyobraźni i powstała z udziałem młodzieży i dzieci z Małopolski. Z dużym zainteresowaniem zwiedziliśmy zbiory Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie. Mogliśmy zapoznać się z foluszem, urządzeniem wykorzystywanym przez naszych przodków do produkcji tkanin wełnianych i z pracą olejarni w której tłoczono olej z siemienia. Trochę czasu spędziliśmy w zabytkowych ławkach w sali lekcyjnej ze szkoły powszechnej z lat 1926- 1939.
Nie ograniczając się w naszych wędrówkach tylko do Starego Miasta wybraliśmy się do Nowej Huty. W Nowohuckim Centrum Kultury uczestniczyliśmy w wieczorze autorskim poety Józefa Barana, pod tytułem „Szczęście w czapce niewidce”. Niestety nie zdobyła naszych serc liryczna poezja autora, a szkoda! Natomiast urzekła nas (samych facetów) wystawa „Lalki. Oblicza japońskiej tradycji” w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”. Niestety żadnej lalki nie dostaliśmy w prezencie.
Nadal utrzymujemy bliską przyjaźń z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Krakowie i jej zbiorami, dlatego też często tam bywamy. Polubiliśmy szczególnie Artetekę, czyli zbiory multimedialne Wojewódzkiej Biblioteki w Krakowie skąd wypożyczamy filmy. W ramach naszego kameralnego dyskusyjnego klubu filmowego oglądaliśmy (wypożyczony z Arteteki) film Stevena Spielberga „Lista Schindlera”. Dzięki tematyce poruszanej w tym filmie zwiedziliśmy wystawę zorganizowaną przez Instytut Pamięci Narodowej: „Niemiecki obóz w Płaszowie 1942- 1945 zapomniane miejsce zbrodni w Krakowie”. Wystawa skłoniła nas do zwiedzenia terenu dawnego niemieckiego obozu w Płaszowie i Pomnika Ofiar Faszyzmu, który tam został wzniesiony w celu upamiętnienia wszystkich osób, które zginęły w tym niemieckim obozie koncentracyjnym. W nastroju patriotycznym wybraliśmy się do Alei Zasłużonych na Cmentarzu Rakowickim. Podziwialiśmy rzeźbę na grobie piosenkarza Marka Grechuty, która przedstawia jego postać. Mieliśmy chwilę zadumy nad grobami osób, które 10.04.2010 roku zginęły wraz z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem: Janusza Kurtyki szefa Instytutu Pamięci Narodowej i Janusza Wody posła Polskiego Stronnictwa Ludowego. Najbardziej uzdolniony plastycznie z naszej grupy Andrzej nie mógł odmówić pamiątkowej fotografii przy grobie wybitnego malarza Jana Matejki.
Ponownie odwiedziliśmy Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, ponieważ otwarto nową wystawę „Artyści z Krakowa. Generacja 1980- 1990”, która zrobiła na nas mieszane wrażenia, od zachwytu po zdumienie. Ale warto było wrócić do MOCAK-a!
Wyprawa na Kopiec Tadeusza Kościuszki okazała się nieco ekstremalna z powodu deszczu, który dopadł nas gdy byliśmy na szczycie kopca. Gdy zeszliśmy z kopca to...przestało padać. Na Wawelu grupa była reprezentowana przez Andrzeja, Tomka i Łukasza, którzy niczym trzej królowie dostojnie przechadzali się po wzgórzu wawelskim.
Do końca roku szkolnego planujemy, że jeszcze odwiedzimy Kopiec Wandy i Kopiec Józefa Piłsudskiego.
« powrót


Spacerkiem przez Kraków cd