Aktualności


II Międzynarodowe Sympozjum Fizjoterapii
7.11.2019

W dniach 10-14 października 2019 roku delegacja nauczycieli naszego Ośrodka uczestniczyła w II Międzynarodowym Sympozjum Fizjoterapii organizowanym przez Centrum Szkolne Edukacji Włączającej „Sf. Andrei” w Gura Humorului (Rumunia) oraz Kolegium Fizjoterapeutów w Rumunii i Uniwersytet Stefana Wielkiego w Suczawie. W spotkaniu wzięli udział fizjoterapeuci z Rumunii, Republiki Mołdawii oraz z Polski. Sympozjum miało na celu wsparcie fizjoterapeutów z Rumunii, w ich profesjonalnym podejściu do pacjentów, poprzez wymianę doświadczeń.

 

Prelegenci podkreślali znaczenie szczegółowej diagnozy w procesie terapii oraz współpracę wielu specjalistów w przywracaniu pacjenta do zdrowia w oparciu o model ICF, zalecany przez Światową Organizację Zdrowia.

 

Bohaterem wystąpienia przygotowanego przez naszą delegację pt. „Rola fizjoterapeuty w usprawnianiu uczniów ze specjalnymi potrzebami” był Jakub, uczeń klasy 1 szkoły podstawowej, który bardzo chciałby nauczyć się pisać. Agnieszka Żychowicz przedstawiła w jaki sposób prawidłowo przeprowadzona diagnoza i terapia może wspomóc proces pisania, a także inne szkolne aktywności, typowe dla każdego ucznia. Ukazanie tych zależności pozwoliło na pełniejsze zrozumienie roli fizjoterapeuty pracującego w środowisku szkolnym.

 

W programie polskiej grupy, w której oprócz przedstawicieli naszego Ośrodka uczestniczyli nauczyciele ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Bochni, była wizyta studyjna w wiodącej placówce szkolnictwa specjalnego okręgu Suczawa, będącej jednocześnie organizatorem Sympozjum. Centrum Szkolne Edukacji Włączającej „Sf. Andrei” obejmuje edukacją i terapią około 400 uczniów, a wymiana doświadczeń na temat metod i organizacji edukacji była ważnym tematem rozmów. Dodatkowo, nauczyciele i fizjoterapeuci Centrum pokazali nam polskie korzenie i tradycje ciągle kultywowane przez potomków górników bocheńskich, którzy w XVIII wieku przybyli tu, by wspomóc budowę kopalni soli, którą mieliśmy przyjemność odwiedzić. Uczestniczyliśmy również w wzruszającej i rozśpiewanej mszy św. z udziałem mniejszości polskiej, gdzie spotykają się i młodzi i starsi, aby zachować to, co polskie w swoich sercach.

 

Choć już wróciliśmy do Polski to ciągle jesteśmy pod wrażeniem gościnności naszych partnerów. Mamy nadzieję, że współpraca będzie się rozwijała i skutkowała nowymi pomysłami edukacyjno-terapeutycznymi w naszej codziennej praktyce.

« powrót


II Międzynarodowe Sympozjum Fizjoterapii