Aktualności


Międzynarodowy Dzień bez Przemocy
2.10.2019

Międzynarodowy Dzień bez Przemocy to święto obchodzone corocznie 2 października, ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Ma ono na celu szerzenie idei życia bez przemocy, umacniania pokoju, głoszenia tolerancji i zwiększania świadomości społeczeństwa w temacie, m.in. poprzez edukację.

 

Trudno uciec od przemocy: jest ona niestety wszechobecna, choć przybiera różne formy. Warto jednak stawić jej czoła i reagować, kiedy komuś dzieję się krzywda.

Wychowankowie z grupy VI omówili wraz z wychowawcą różne kwestie dotyczące przemocy. Dyskutowali m.in. nad tym, kto może być sprawcą, a kto ofiarą przemocy, jakie uczucia towarzyszą temu zjawisku, nauczyli się odróżniać przemoc fizyczną od psychicznej, zapoznali się ze sposobami zapobiegania przemocy oraz reagowania na przemoc wobec nich samych i innych osób, i oczywiście wyjaśniły termin "przemoc" posiłkując się przykładami własnego życia. Bardzo dokładnie wychowankowie omówili też Kodeks szkoły bez przemocy, w którym obrazki sytuacyjne wyrażały wszystkie zawarte w nim zasady.

 

Dziś wychowankowie starali się być dla siebie mili, i choć nie obyło się bez nieporozumień, to każdy zapamiętał, że należy wybaczać, szanować, mówić "proszę" i "dziękuję". Nie dokuczać i nie bić, słuchać innych, nie wyzywać, i gdy trzeba pomoc wzywać.

Podsumowaniem zajęć w związku z obchodami Międzynarodowego Dnia bez Przemocy było wykonanie przez każdego wychowanka swojego Kodeksu Złości. 

« powrót


Warsztaty nt Dnia bez przemocy