Aktualności


„Nasz bohater – Jan Nowak – Jeziorański”
2.04.2019

W dniach 25 marca – 2 kwietnia uczniowie klas 8a, IIIA oraz 7a realizowali projekt edukacyjny: „Nasz bohater – Jan Nowak – Jeziorański”.

 

Projekt miał na celu przedstawienie uczniom sylwetki niezwykłego Polaka – słynnego Kuriera z Warszawy.

 

Zwieńczeniem projektu był udział w seansie filmowym Władysława Pasikowskiego „Kurier” – przedstawiającego akcję przedostania się Jeziorańskiego z Londynu do Warszawy z ważnymi dla kraju informacjami od Rządu Polskiego za granicą do Dowództwa AK w kraju.

 

W trakcje realizacji projektu uczniowie poznali tło historyczne powstania warszawskiego, ważne sylwetki tamtego okresu wojny, na wzór tajnych agentów kodowali informacje Armii Krajowej i rozszyfrowywali wiadomości niemieckie, zastanawiali się nad cechami prawdziwego bohatera, wzięli udział w dyskusji nt. udziału Polaków w postaniu warszawskim oraz poznali niezwykłe losy naszego bohatera – Jana Nowaka – Jeziorańskiego, o którym w sierpniu 1989 roku prof. Władysław Bartoszewski powiedział: „Wraca do Polski najwybitniejszy ambasador Polski od czasów Ignacego Paderewskiego, który na terenie Stanów Zjednoczonych działał na rzecz sprawy polskiej.

 

Wraca budowniczy mostów respektowanych zarówno przez prezydentów Stanów Zjednoczonych, jak i przez najwybitniejsze autorytety kościelne i polityczne Polski”. Gen. Sosnkowski odznaczył Jana Nowaka – Jeziorańskiego orderem „Virtuti Militari”.

 

Projekt wraz z uczniami zrealizowała pani Anna Wiśniewska.

« powrót


„Nasz bohater – Jan Nowak – Jeziorański”