Aktualności


Wycieczka do Grecji
5.10.2018

W dniach od 23 września do 4 października 2018 roku 26 uczniów z naszego Ośrodka wyruszyła autokarem w daleką podróż do Grecji – w miłym towarzystwie grupy uczniów z nauczycielami z Bochni.

 

Zamieszkaliśmy w Nei Pori - małym miasteczku na Riwierze Olimpijskiej, w pięknych apartamentach z widokiem na morze.

Posiłki serwowano nam w tawernie, tuż przy nadmorskim deptaku. Ponadto w południe panie przygotowywały nam pyszne przekąski.

 

Czas upłynął nam bardzo przyjemnie m. in. na wycieczkach, spacerach, plażowaniu, kąpielach. Podziwialiśmy przyrodę, która dla nas była egzotyczna. Po raz pierwszy zobaczyliśmy palmy, drzewa khaki, figowce, bananowce, krzewy granatów, gaje oliwne i cytrusowe.

 

Uczestniczyliśmy w bardzo pięknych i ciekawych wycieczkach.

Kolejką pojechaliśmy do Platamonas aby pospacerować po porcie jachtowym i obejrzeć tamtejszą promenadę.

Następną naszą wyprawą był Olimp, Livitra i Stary Pantalemonas. Zwiedziliśmy stanowiska archeologiczne i małe muzeum, oglądaliśmy film o pracy archeologów, a nawet popróbowaliśmy naszych sił w lepieniu z gliny.

Wiele emocji dostarczył nam wjazd do położonego 750 m n.p.m. Starego Pantalemonasu. Widoki były cudowne ale przejazd serpentynami nad przepaściami dostarczył dreszczyku emocji.

 

Wybraliśmy się też do Salonik.  To drugie co do wielkości miasto w Grecji. Tutaj historia miesza się z teraźniejszością. Zobaczyliśmy Rotundę, Łuk Tryumfalny, wspięliśmy się na „Białą Wieżę”. Z pirackiego statku, którym wyruszyliśmy w rejs po Morzu Egejskim, oglądaliśmy panoramę miasta.

 

Jednak najwięcej przeżyć dostarczyła nam wycieczka do klasztorów Meteora. Są to klasztory zbudowane na wysokich ponad 500 m n.pm skałach. Mnisi zaczęli ich budowę w XIV wieku. Dawniej jedynym sposobem dostania się do nich było wspinanie się po sznurowej drabince lub linie. Teraz pod klasztory wiedzie droga, a do każdego z nich prowadzą wykute w skale schody.

Duże zainteresowanie wzbudziła w nas pracownia ikon. Dowiedzieliśmy się, że ikony się „pisze” a nie maluje, a potem złoci cieniutkimi listkami złota.

 

Na zakończenie dnia pojechaliśmy na wieczór grecki . Najpierw podziwialiśmy tańce ludowe, a później sami ruszyliśmy do zorby. Zabawa była wspaniała.

Dziękujemy za niezapomnianą przygód wyprawę i z niecierpliwością czekamy na zaproszenie do kolejnych wojaży. 

 

Wycieczka odbyła się m. in. dzięki wsparciu finansowemu Stowarzyszenia "Arkadia".

 

Opiekę nad nami sprawowały panie: Mariola Kuszyńska – kierownik internatu, Dorota Brach, Renata Sobczyszyn, Monika Porębska, Zofia Rysiewicz, Katarzyna Janota, Teresa Pałka.

« powrót