Aktualności


Harcerski Rajd "Granica"
7.10.2017

Tuż po rozpoczęciu roku szkolnego, w dn. 14-17.IX.2017r. nasi harcerze z drużyny „Tornado” wyjechali do Szklarskiej Poręby na ogólnopolski, jubileuszowy XXV Rajd „Granica”. Tegoroczny Rajd odbywał się pod hasłem „Marzenia bez granic” . Wzięło w nim udział ponad 1100 uczestników.

Nasza drużyna uczestniczyła w zajęciach programowych Trasy nr IX Nieprzetartego Szlaku. Towarzyszyło nam motto: „A w górach nie ma już nikogo – oprócz nas…..”.


Pierwszy dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania. Poznaliśmy Żelazny Tygiel Waloński - średniowieczną osadę poszukiwaczy skarbów. Mięliśmy tutaj okazję zobaczyć i - pod okiem przewodnika - wypróbować urządzenia oraz narzędzia jakimi przed wiekami posługiwali się tajemniczy Walonowie. Następnie wzięliśmy udział w warsztatach ceramicznych, podczas których wykonywaliśmy misy sposobami z dawnych czasów.


W kolejnych dniach przemierzaliśmy górskie szlaki podziwiając uroki i krajobrazy Karkonoskiego Parku Narodowego, Gór Izerskich i Rudaw Janowickich. I tak:
W piątek wyjechaliśmy wyciągiem krzesełkowym na Szrenicę (1362 m n.p.m.). Po krótkim odpoczynku w Schronisku wyruszyliśmy za przewodnikiem górskim na zielony szlak, który poprowadził nas przez Halę Szrenicką do Jakuszyc.
W sobotę pojechaliśmy do Karpnik, gdzie zaczęła się nasza kolejna wyprawa. Tym razem szlak prowadził do Schroniska Szwajcarka, a następnie na Sokolik (642 m n.p.m.), drugi co do wysokości szczyt w Sokolich Górach. W międzyczasie, pod schroniskiem wspólnie z innymi harcerzami udzielaliśmy wywiadu dla TV regionalnej. W imieniu naszej drużyny wypowiadała się Anita L.


Wieczorami spotykaliśmy się na obrzędowym kominku – był to czas na podsumowanie dnia, czas integracji z harcerzami z różnych stron Polski i wspólnej zabawy.


Rajd zakończył się uroczystym, apelem podsumowującym, na którym spotkali się wszyscy uczestnicy.

Z okazji jubileuszu 25-lecia wspólnie odśpiewaliśmy Sto lat, a organizatorzy Rajdu poczęstowali wszystkich urodzinowym tortem.


Mimo mało sprzyjającej pogody i czasem trudnych momentów na trasie, gdy trzeba było pokonywać własne słabości była to dla nas wspaniała przygoda i nowe doświadczenie. Przywieźliśmy z Rajdu mnóstwo wrażeń, dobre humory i… pamiątkowe koszulki :) . Na pewno nie zabraknie nas na kolejnym takim Rajdzie za rok!

« powrót