Aktualności


Wizyta przygotowawcza w ramach przedsięwzięcia „Inni czy jednak tacy sami?
7.06.2021

W dniach od 1 do 3 czerwca odbyła się wizyta przygotowawcza w ramach przedsięwzięcia „Inni czy jednak tacy sami? – międzynarodowe spotkanie jako droga do poznania siebie i zrozumienia innych” w ramach projektu PO WER Międzynarodowa Mobilność Uczniów.

 

Wizyta miała na celu zapoznanie się z instytucją przyjmującą – ośrodkiem kształcącym dzieci i młodzież z niepełnosprawnością intelektualną: Centrul Școlar de Educație Incluzivă "Sf. Andrei" w Gura Humorului w Rumunii.

 

Odwiedzający czyli dyrektor naszego ośrodka Józef Pacuła i koordynator projektu Agnieszka Żychowicz ustalili zasady przyjęcia naszych uczniów oraz plan działania w trakcie 5 dniowej mobilności uczniów, która będzie mieć miejsce na początku października. Oboje byli pod wrażeniem pracy nauczycieli w ośrodku oraz ich gościnności przez cały okres pobytu. Sama miejscowość i jej okolice ma wiele do zaoferowania turystom.

 

Nauczycielka o polskich korzeniach, pani Lucica Tebrean towarzyszyła naszej delegacji w trakcie pobytu oprowadzając po mieście i okolicach. W pobliżu Gura Humorului znajduje się monastyr z malowaną cerkwią pod wezwaniem Zaśnięcia Bogurodzicy z pierwszej połowie XVI wieku, który jest wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

 

W pięknej, górzystej okolicy oprócz pięknych drewnianych domów można było spotkać mnóstwo bocianów, które pilnowały swoich gniazd. W pobliżu znajdują się również polskie wioski, a z ich mieszkańcami spotkają się nasi uczniowie, którzy będą brać udział w projekcie.

 

Mamy nadzieję, że naszym uczniom spodoba się Rumunia i poznają nowych kolegów, z którymi będą utrzymywać znajomości.

« powrót


Wizyta przygotowawcza w ramach przedsięwzięcia „Inni czy jednak tacy sami?